DMC FST-N201A FST-S150A Touch Screen Panel Glass
group name
FST Series
model
FST-N201A / FST-S150A
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 workdays
  • Keyword Touch Screen Panel Glass Repair
  • Keyword HMI Touch Screen
  • Name DMC FST-N201A FST-S150A Touch Screen Panel Glass
Detailed
DMC FST-N201A FST-S150A Touch Screen Panel Glass Repair
DMC FST-N201A Touch Screen Panel Glass Repair
DMC FST-S150A Touch Screen Panel Glass Repair
DMC FST-N201A FST-S150A touch panel glass size: inch, other custom size is 3.0'' to 24'' . DMC FST-N201A FST-S150A Touch screen display adopt to panel display device. DMC FST-N201A FST-S150A Touch membrane operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc. DMC FST-N201A FST-S150A HMI touch glass light transmission: 80%(Meet ASTM D1003). DMC FST-N201A FST-S150A touchscreen temperature operating range: -10°C ~ 60°C. DMC FST-N201A FST-S150A touch screen tablet resistance: 300Ω < X Axis < 900Ω, 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size). DMC FST-N201A FST-S150A touch screen monitor temperature storage range: -20°C ~ 70°C.
Handling Notes
§ Do not use FST-N201A FST-S150A Touch Screen Monitor under the direct sunlight.
§ Do not disassemble FST-N201A FST-S150A Touch Screen Glass.
§ Do not put FST-N201A FST-S150A Touch Digitizer Glass close to fire.
§ Do not wipe FST-N201A FST-S150A Touchscreen Panel with too much load.
§ Do not hit FST-N201A FST-S150A Touch Glass with a hard object.
§ Do not forcibly bend or fold FST-N201A FST-S150A HMI Panel Glass.
§ The edge of the FST-N201A FST-S150A glass is not rounded and may cause injury.
Product Detials:
Size :   inch;
Shipping : 2~3 Workdays
Warranty : 365 Days
* Environmental
Altitude Up to 3, 000m
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Temperature Operating Range: -10° C ~ 60° C
* Electrical
Agency Approvals : CE, FCC, RoHS
Isolation Resistance : >20MΩ @ DC 25V
Electrostatic Endurance : No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Resistance : 300Ω < X Axis <900Ω , 200Ω < Y Axis <800Ω (Varies with different size)