Panasonic AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101 Film Touch Panel
group name
Other Panasonic Terminal Repair Kit
model
AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101
Paramtents
  • Brand Panasonic
  • Size 4.3, 7, 10.1 inch
  • Warranty 365 Days
  • Part Number AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101
  • Supply Panasonic Touch Screen and Overlay
  • Shipping 2-4 workdays
Detailed
Panasonic WH AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101 Touch Screen Protective Film Replacement
Order each part separately is available
Panasonic WH WHS1 AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101 Touch Screen Front Overlay Repair Replacement
■ Usage conditions
 Ambient temperatures: 0 to 50 °C
 Ambient humidity should be 5 to 85% RH (at +25 °C and non-condensing.)
 Usable altitude: 2000 m above sea level or lower
 For use in pollution degree 2 environment
 Do not use it in the following environments.
- Direct sunlight, wind and rain. (This product is not designed for outdoor use.)
- Inflammable or corrosive gas.
- Excessive airborne dust, metal particles or saline matter.
- Direct vibration, shock or places always exposed to drop of water.
- Influence from power transmission lines, high voltage equipment, power cables, power equipment, radio transmitters, or any other equipment that would generate high switching surges. (100 mm or more)
 The vents in the AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101panel casing must not be obstructed.
■ Touch switches
Specifications:
Ambient Temperature: 0 to +50 °C
Ambient Humidity: 5 to 85% RH
Backlight: 1-color LED
Brand: Panasonic
Display Type: TFT color LCD
Product Line: Panasonic WHS1
Storage Temperature: -20 to +70℃
Storage Humidity: 5 to 85%RH
Touch Size: 4.3",7", 10.1"
Warranty: 12 Months Warranty
Panasonic WH Series HMI Manuals PDF Download:
  • Panasonic WHA1 Series User's Manual
  • Panasonic WHS1 Series User's Manual
  • FAQ:
    Answer: The Panasonic WH AWHS1R043 AWHS1R070 AWHS1R101 Front Overlay and Touchscreen Panel Glass are 4.3, 7 and 10.1 inch.