Touch screen panel for GE Fanuc Quickpanel View IC754VSL12CTD-EG ES1221
model
IC754VSL12CTD-EG ES1221
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 12.1 inch
  • Brand GE Fanuc
  • Warranty 365 Days
  • Product Line GE Fanuc QuickPanel View Series
  • Supply GE Fanuc QuickPanel View Front Overlay Touch Panel
  • Part Number IC754VSL12CTD-EG ES1221
  • Shipping 2-4 workdays
  • Display Size 12 inches
Detailed
GE Fanuc IC754VSL12CTD-EG ES1221 Touch Digitizer Glass Protective Film Repair
Order each part separately is available
VICPAS supplies GE Fanuc QuickPanel View Series IC754VSL12CTD-EG ES1221 Protective Film and Touch Panel with 365 days warranty and supports Urgent Worldwide Shipping. In addition to the primary touch screen interface, the 10" or IC754VSL12CTD-EG ES1221 12" QuickPanel View supports a variety of communication ports including an expansion bus to allow great flexibility in application. The following diagram shows the physical layout of the QuickPanel View and the locations of ports and connections The bottom LED is green when power is applied and amber if both backlights fail (IC754VxI10MTD has one backlight);1 the top LED is tricolor (green, red, or amber) and programmable.
12” QuickPanel View/Control
Specifications:
Display Size: 12" (Diagonal)
Front of Panel & Depth: 337 mm x 263 mm x 10 mm
Input Voltage: 10.8 to 30.0 VDC
Brand: GE Fanuc
Display Type: 12" Color-TFT
Panel Cut-Out (W x H x D): 302 mm x 228 mm x 60 mm
Power: Less than 24W