IC754VSF15CTD IC754VSF15CTD-FG IC754VSF15CTD-KH Touchscreen Front Overlay
group name
QuickPanel View
model
IC754VSF15CTD IC754VSF15CTD-FG IC754VSF15CTD-KH
Paramtents
  • Brand GE Fanuc
  • Warranty 365 Days
  • Product Line GE Fanuc QuickPanel View Series
  • Supply Protective Film Touch Screen Monitor
  • Shipping 2-4 workdays
  • Part Number IC754VSF15CTD IC754VSF15CTD-FG IC754VSF15CTD-KH
Detailed
The QuickPanel View family is a robust, integrated hardware and software solution.
Advantages include:
• Choice of Monochrome, Color-STN, or Color-TFT display
• Microsoft Windows® CE operating system
• Expandable memory & Fieldbus cards*
• Compact Flash*
• UL Class 1 Div 2 (A, B, C, D), ATEX Class 1, Zone 2, CE Mark
• Functions from data collection and trending to system security and alarming
• Built-in web server for access to data, and panels using any standard browser*
• Communication over serial, Ethernet, and communication expansion cards*
• Multi-language support selectable by the operator when the system is online
• Migration of applications developed with QuickDesigner
• Extensive library of pre-configured animation objects
*Available on select models.
Specifications:
Brand: GE Fanuc
Display Version: Color-TFT LCD
Product Line: GE Fanuc QuickPanel View
Resolution: 1024 x 768 pixels
Warranty: 12 Months Warranty
Display Size: 15" (Diagonal)
Front of Panel & Depth: 15.70” x 12.73” x 0.40”
Input Voltage: 12VDC±20% or 24VDC±20%
Panel Cut-Out (W x H x D): 14.93” x 12.03” x 2.78”