Pro-face AGP3600-T1-AF-M AGP3600-T1-D24-M Overlay Glass
group name
AGP3000 Series
model
AGP3600-T1-AF-M AGP3600-T1-D24-M
update time
Thu, 14 May 2026 17:32:06 GMT
Paramtents
  • Brand Proface
  • Size 12.1 inch
  • Warranty 365 Days
  • Product Line Proface AGP3000 Series
  • Supply AGP3600 Front Overlay Touch Digitizer Glass
  • Shipping 2-4 workdays
  • Part Number AGP3600-T1-AF-M AGP3600-T1-D24-M
Detailed
Order each part separately is available
Operator Interface Plus Control
• Combined operator interface and PLC logic control in one package
• Supported by one software package
• Ultra-low maintenance
Dedicated Operator Interfaces
• Extensive hardware and software connectivity
• Use for maximum reliability and dependability of HMI applications
• 100% solid-state design
Open-Platform Industrial PCs
• Windows® XP, 2000-based industrial PC touch-screen systems
• Built to withstand high-vibration, -shock and -temperature environments
• Built-in redundancy using RAID-enabled option
• New innovative technology sends alert when PC system status is out of tolerance
• Solid-state drive options available
Flat-Panel AGP3600-T1-AF-M AGP3600-T1-D24-M PFXGP3600TADC PFXGP3600TAAC Touch-Screen Monitors
• Highly detailed graphical interface with built-in touch screen
• Sizes from 3.5” to 19” plus built-in keypad option on some models
• Sleek, innovative styling
• Global certifications and ratings
Specifications:
Ambient Temperature: 0°C (32°F) to 50°C (122°F)
Backlight: LED Backlit
Brand: Proface
Product Line: Proface AGP3600
Touch Size: 12.1"
Display Colors: 65,536 Colors
Display Type: TFT color LCD
Power supply: 24 V DC