Fujitsu N010-0554-X266/01 19'' 4-Wire Touch Screen Panel
group name
Fujitsu Touch Screen
model
N010-0554-X266/01
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-4 workdays
  • Brand Fujitsu Touch Screen
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Display Size 8.4 inch
  • Supply Parts Fujitsu Touchscreen Panel Glass HMI Spare Part
  • Part Number N010-0554-X266/01
Detailed
Fujitsu N010-0554-X266/01 19'' 4-Wire Touch Screen Panel Repair Replacement
Fujitsu N010-0554-X266/01 Touch Screen Panel repair replacement
The enclosure support to fix the Fujitsu N010-0554-X266/01 touch panel must be over 1.0mm I width and must be outside the view (Transparent area). Also ensure that the enclosure does not cause miss input by touching the view area. The enclosure edge must be between the View area and the guaranteed active area. Ensure space is allocated for the diodes, and we recommend that the material to fix the panel and enclosure is elastic. Special design would be required to stop water ingress. The corners of the Fujitsu N010-0554-X266/01 touch screen panel glass are conductive so do not touch any metal parts after mounting.
Specifications:
The table below describes the parameters of the Fujitsu N010-0554-X266/01 Touch Screen.
Product Line: Fujitsu Touch Panel
Warranty: 1-Year Warranty
Number of Touches: Single
Operating Temperature (*): -5˚C to 60˚C
Storage Temperature: -20˚C to 70˚C
Touch Size: 8.4 inch
Response time: ≦ 30ms
Operating Humidity: 20% to 85% RH
Tail Options: FPC tail
Storage Humidity: 10% to 90% RH