Koyo C-more Panels EA7-T12C-S Touch Glass Protective Film
model
EA7-T12C-S
Paramtents
  • Touch screen tapes Resistance touch screen
  • Size 12.1 inch
  • Product Line Koyo C-more EA7 Series
  • Supply EA7-T12C-S Touch Screen Protective Film
Detailed
Koyo C-more Operator Panel EA7 Series EA7-T12C-S Protective Film Touch Pad Replacement
Koyo C-more EA7 Series EA7-T12C-S Front Film Touch Screen Repair Replacement
EA7-T12C-S Touch Membrane Front Overlay Terminal Features
• 12.1" diagonal color TFT (Thin Film Transfer) LCD display with 64K colors
• 0 to 50°C (32 to 122°F) operating temperature range
• 800 x 600 pixel resolution
• 260 NITS display brightness
• 50,000 hour average backlight lifetime
• Analog resistive (4096 X 4096) touch screen allowing unlimited touch areas
VICPAS supply Koyo C-more EA7 Series EA7-T12C-S Protective Film and Touch Panel with 365 days warranty and support Urgent Worldwide Shipping. The EA7-T12C-S Front Overlay Touch Screen 12-inch C-more color TFT touch panel (12.1 inch viewable screen), 64K colors, 800 x 600 (SVGA) pixel resolution, 400 MHz CPU plus Graphic Accelerator chip, 24 VDC (20.4-28.8 VDC operating range), NEMA 4/4X, IP-65 (when mounted correctly; for indoor use only), user replaceable backlight, 50,000 hour half-life. Built-in Ethernet and USB; supports Compact Flash.
Specifications:
Ambient temperature: 0°C (32°F) to 50°C (122°F)
Display Resolution: 800 x 600 pixels
Model Number: EA7-T12C
Product Line: Koyo C-more EA7
Touch Size: 12"
Brand: KOYO
Display Type: TFT Color LCD
Power supply: 24 V DC
Storage Temperature: -20°C (-4°F) to 60°C (140°F)