Touch screen panel for G065-01-1D touch panel membrane touch sensor glass replacement repair
group name
For Gunze Touch Screen Panel Glass Repair
model
G065-01-1D
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 6.5 inch
  • Supply Parts G065-01-1D G065-01-2D Touch screen
  • Part Number G065-01-1D
  • Part Number G065-01-2D
  • Shipping 2-4 workdays
Detailed
Gunze 8-Wire G065-01-1D G065-01-2D Touch Screen Panel Repair Replacement
Gunze 8-Wire G065-01-1D G065-01-2D HMI Panel Glass repair replacement
• Mobile Computing
• Medical Equipment
• Military Equipment
• Aerospace Equipment
Answering the demand for lightweight, plastic materials suitable for use in PDAs, Gunze G065-01-1D G065-01-2D Touch Digitizer combines a Film-Film (F-F) touch panel with a plastic substrate. The electrodes are comprised of 0.1 - 0.2mm thick ITO-coated film. These adhere to a 1 - 2 mm thick plastic substrate. Gunze G065-01-1D G065-01-2D Touch Panel adjusts the heat expansion coefficients of the polycarbonate material used in its touch panels, overcoming warping problems that can result when plastic is used instead of glass. In addition to being lightweight and fracture-resistant, polycarbonate can be shaped in any way imaginable, enabling design possibilities other than traditional rectangles or squares.
Benefits of Gunze G065-01-1D G065-01-2D Touch Panels
• Highly durable
• Overlay choices from 2H-9H
• Polycarbonate substrates offer lightweight durability
• Chemically strengthened glass substrates increase impact resistance
Specifications:
The table below describes the parameters of the GUNZE G065-01-1D G065-01-2D Touch Panel Spare Part.
Number of Touches: Single
Product Line: GUNZE
Interface: USB / RS232 / COMBO
Warranty: 1-Year Warranty
Touch Activation Force: Stylus ≦ 50g
Display Size: 6.5 inch
Linearity: X ≦ 1.5%, Y ≦ 1.5%