GUNZE G104-03-1D G104-03-2D Touch Panel Replacement
group name
For Gunze Touch Screen Panel Glass Repair
model
G104-03-1D G104-03-2D
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 10.4 inch
  • Product Line GUNZE 8-Wire
  • Supply Parts G104-03-1D G104-03-2D Touch screen
  • Part Number G104-03-1D G104-03-2D
  • Shipping 2-4 workdays
Detailed
Gunze 8-Wire G104-03-1D G104-03-2D Touch Screen Panel Repair Replacement
Gunze 8-Wire G104-03-1D G104-03-2D HMI Panel Glass repair replacement
• Mobile Computing
• Medical Equipment
• Military Equipment
• Aerospace Equipment
Answering the demand for lightweight, plastic materials suitable for use in PDAs, Gunze G104-03-1D G104-03-2D Touch Digitizer combines a Film-Film (F-F) touch panel with a plastic substrate. The electrodes are comprised of 0.1 - 0.2mm thick ITO-coated film. These adhere to a 1 - 2 mm thick plastic substrate. Gunze G104-03-1D G104-03-2D Touch Panel adjusts the heat expansion coefficients of the polycarbonate material used in its touch panels, overcoming warping problems that can result when plastic is used instead of glass. In addition to being lightweight and fracture-resistant, polycarbonate can be shaped in any way imaginable, enabling design possibilities other than traditional rectangles or squares.
Benefits of Gunze G104-03-1D G104-03-2D Touch Panels
• Highly durable
• Overlay choices from 2H-9H
• Polycarbonate substrates offer lightweight durability
• Chemically strengthened glass substrates increase impact resistance
Specifications:
The table below describes the parameters of the GUNZE G104-03-1D G104-03-2D Touch Panel Spare Part.
Number of Touches: Single
Product Line: GUNZE
Interface: USB / RS232 / COMBO
Warranty: 1-Year Warranty
Touch Activation Force: Stylus ≦ 50g
Display Size: 10.4 inch
Linearity: X ≦ 1.5%, Y ≦ 1.5%